Egy blog értünk, nekünk, rólunk - az életünkről 50-en túl ... és innen.


info@seniorblog.hu
seniorclubcard@gmail.com

Vége a nyugdíjlehúzásnak, érdemes várni júliusig!

2014.05.27 16:26
A www.enpenzem.hu 2014. 05. 27-i cikke:

Lecsapott az MNB a biztosítókra!

Szigorú korlátokat vezet be az MNB az adókedvezménnyel támogatott nyugdíjbiztosításoknál, így júliustól véget érhet az ügyfelek lehúzása. Érdemes várni a biztosítók új termékeire, amelyek többségében jóval olcsóbbak lesznek a mostaniaknál. Addig se kössön senki olyan szerződést, ami nem felel meg az MNB elvárásainak! Befellegzett a brutálisan magas jutalékoknak is, amit az ügyfelek fizetnek az ügynöknek – csak nem tudnak róla.

Júliustól szigorú költségkorlátokat vezet be a Magyar Nemzeti Bank a 2014 januárjától adókedvezménnyel támogatott nyugdíjbiztosításokra. Erre azért van szükség, hogy a költségeket kordában tartsák. Az MNB-nek ez az első olyan ajánlása, ami a jövőre nézve, előremutatóan próbál egy problémát kezelni, és nem utólag. Az ajánlás célja az, hogy a jövőben ne legyenek százezrével olyan ügyfelek, akik úgy érzik, átverték őket – mondta Kisgergely Kornél, az MNB pénzügyi szervezetek felügyeletéért felelős ügyvezető igazgatója a tegnapi háttérbeszélgetésen.                

Az MNB tehát meg akarja előzni, hogy a korábbi (főként unit-linked) életbiztosításoknál tapasztalt elégedetlen ügyfelek hada alakuljon ki a nyugdíjbiztosításoknál is. Márpedig a jelenleg elérhető nyugdíjbiztosítások átlagosan 5,2 százalékos teljes költségmutatóval futnak (TKM). Emiatt jelenleg 30 százalékkal kevesebb nyugdíjra számíthat nyugdíjbiztosításból egy ügyfél, mintha önkéntes nyugdíjpénztárban takarítana meg – írtuk meg korábban. (Lásd a lenti táblázatot!) Ha figyelembe is vesszük, hogy a nyugdíjbiztosítás plusz szolgáltatást is tartalmaz, akkor is kimagaslóan magas az átlagos költség.

Éppen ezért az MNB 10 éves nyugdíjbiztosításnál legfeljebb 4,25 százalékos, 15 évesnél 3,95 százalékos, 20 évesnél pedig maximum 3,5 százalékos teljes költségmutatót (TKM) tart elfogadhatónak. A biztosítók ennél legfeljebb 2 százalékponttal drágább terméket is adhatnak, de ezt külön meg kell indokolniuk. Például összetett, az átlagosnál magasabb hozamlehetőségű, tőke- vagy hozamgarantált vagy speciális biztosítási kockázatot tartalmazó nyugdíjbiztosítás esetében van lehetőség a felárra.
 

Érdemes várni júliusig


A biztosítóknak júliustól kell megfelelni az MNB ajánlásának, ezért az Azénpénzem.hu véleménye szerint érdemes megvárni a nyugdíjbiztosítás megkötésével a hamarosan felbukkanó új termékeket, amelyek olcsóbbak lesznek a piacon most fellelhetőknél. Igaz, hogy most is találunk az ajánlásnak megfelelő nyugdíjbiztosítást, ezért csak így csak ilyet érdemes kötni.
Már csak azért is, az MNB azt várja, hogy a biztosítók a januártól megkötött, de az ajánlásnál jóval drágább termékeket tekintsék át, és lehetőleg módosítsák – mondta Nagy Koppány, az MNB biztosítás, pénztár, pénzügyi vállalkozások és közvetítők felügyeleti igazgatóságának vezetője.

Az ajánlást a biztosítási szakmával egyeztetve dolgozta ki a felügyelet, így várhatóan igazodni fognak hozzá. Noha nem jogszabály, ha nem tartják be, akkor a jogszabályalkotás irányába kell lépni – tette hozzá Szebelédi Ferenc, felügyeleti főosztályvezető. A biztosítók egyébként tudják, hogy egyszer már elvesztették az életbiztosítások esetében az adókedvezményt. Márpedig a cél az, hogy a mostani nyugdíjbiztosítások utáni adókedvezmény az ügyfeleknél maradjon, és ne a biztosítóknál landoljon (a túl magas költségek miatt).
 

Tényleg a nyugdíjra takarítsunk meg!


Az MNB fontosnak tartja, hogy a nyugdíjbiztosítás valódi, élethosszig tartó jövedelmet biztosítson a nyugdíjba vonulás után. Ezért egyszerű szerkezetű, átlátható, értékálló terméket kell kínálni. Az ügyfelek számára világosan ki kell derülnie annak is, hogy mekkora és milyen kockázat hárul rájuk a befektetés során. Az is elvárás, hogy jól képzett közvetítők árulják, akik megfelelő terméket ajánljanak. Az MNB vizsgálni fogja, hogy a közvetítők valóban az ügyfelek igényeinek és az ajánlásnak megfelelő nyugdíjbiztosítást adják-e nekik.

A költségplafon miatt a jutalékok szintje is csökkenni fog. Így búcsút mondhatnak az ügynökök az esetenként az éves biztosítási díj 180 százalékára is rúgó jutaléknak. (Amit egyébként is az ügyfél fizet, csak a legtöbb esetben nem tud róla, hiszen a teljes költségbe épül be.)

TÁBLA: Összehasonlító példa arra, hogy 15 éves nyugdíjcélú megtakarítás esetén mekkora szolgáltatásra számíthat az ügyfél a különféle nyugdíj-megtakarításokból évi 6 százalékos hozam mellett (adójóváírással kumulálva: az éves díj 20 százaléka) 
 

  Önkéntes nyugdíjpénztár NYESZ nyugdíjbiztosítás 
TKM 1,87% 0,73% (extrém aktivitásnál 3,3%) 2% 4% 6%
szolgáltatási érték 100% 92,9%-107,9% 97,30% 82% 70,80%
jellemzők szabályozott keretek legkedvezőbb költségszint biztosítási (kockázati elem) és életjáradék opció
  kedvező  költségek az ügyfél nagyfokú önállósága hatékony díjbeszedés
  szigorú jutakékkorlát  gyenge kereslet hatékony direlt értékesítés

A cikket teljes egészében az énpénzem.hu oldaláról vettük át.

Fotó: kecskemetihir.hu